Danes na življenje gledamo preveč razdrobljeno, preveč smo ga razdelili na segmente. Če samo pogledamo osnovno šolo imamo biologijo, slovnico, matematiko, kemijo… vendar se vsakega predmeta učimo posebej faktografsko, poznati moramo definicije, formule… premalo je povezovanja.
In tako v zgodnjem otroštvu pričnemo razvijati več osebnosti, v eni osebi. To predvsem čutimo, ko se neštetokrat znajdemo v situacijah, ko nekdo manipulira z nami, ko počasi reagiramo, ko se enostavno ne znajdemo, vse o čemer še razmišljamo so težave. Morda se sliši banalno, vendar prevečkrat gledamo na življenje po segmentih, pri tem pa se ne zavedamo, da imamo samo eno glavo, eno telo in da smo vse povsod MI.
Pred kratkim so me poklicali v enega od kolektivnih športnih klubov, kjer je klub imel cilj priti iz druge v prvo ligo. Sezono so pričeli odlično, nato pa so kar nekaj tekem izgubili. Igralci so rekli, da enostavno več ne vidijo motivacije, bolj ko jim je trener govoril, da imajo vse možnosti, da pridejo v prvo ligo, manj volje so imeli, dejali so celo, da se tega zavedajo, vendar enostavno ne morejo nič narediti. Po daljšem pogovoru z vsemi, sem ugotovil, da nimajo dolgoročne strategije. Igralci so bili med prehodom iz srednje šole na fakulteto. Njihov način življenja se je spreminjal in imeli so občutek, da so celotno mladost pustili na igrišču, kot da jim je življenje ušlo, enostavno niso vedeli, kako jim bo šport v življenju koristil.
Pred kratkim so me poklicali v enega od kolektivnih športnih klubov, kjer je klub imel cilj priti iz druge v prvo ligo. Sezono so pričeli odlično, nato pa so kar nekaj tekem izgubili.
Igralci so rekli, da enostavno več ne vidijo motivacije, bolj ko jim je trener govoril, da imajo vse možnosti, da pridejo v prvo ligo, manj volje so imeli, dejali so celo, da se tega zavedajo, vendar enostavno ne morejo nič narediti. Po daljšem pogovoru z vsemi, sem ugotovil, da nimajo dolgoročne strategije. Igralci so bili med prehodom iz srednje šole na fakulteto. Njihov način življenja se je spreminjal in imeli so občutek, da so celotno mladost pustili na igrišču, kot da jim je življenje ušlo, enostavno niso vedeli, kako jim bo šport v življenju koristil.
Prejmite brezplačni avdio zapis:
Šola osebnostne spremembe.
Za uvod sem jim razložil svojo zgodbo. V preteklosti sem bil aktiven športnik – tekač, danes sem podjetnik. Ko sem se pričel ukvarjati s podjetništvom nisem imel nobenih poslovnih vez, ne »botrov«, le idejo, kaj želim narediti. Zelo hitro sem ugotovil, da je poslovni trg eno veliko lovišče, da so okoli mene samo lovci, ki prežijo na poslovne priložnosti, sam še nisem imel izkušenj, vendar sem moral loviti enako dobro kot oni, če sem želel preživeti. V tistem trenutku sem se zavedal, da so pravila popolnoma enaka kot v športu, imeti moraš plan in jasen cilj, kateri mora biti merljiv, ne smeš biti zaletav, biti moraš discipliniran in ko ti bo najhuje, ne smeš obupati, saj s tem, ko premagaš krizo, postaneš boljši. In popolnoma enaka pravila sem uporabil v poslu, tako sem v enem letu postal boljši od tistih, ki so v tem svetu že deset let. Tako sem prvič videl uporabno vrednost športa še na drugem področju.
Počasi sem prešel k njim. Do danes smo lahko v poslovnem svetu sodelovali kot posamezniki, vendar finančna kriza in razmere na trgu so samotne jezdece razorožile. Sedaj prihaja čas povezovanja, kjer bo potrebno sestaviti ekipe strokovnjakov in jih popeljati k enemu cilju. In tisti, ki bo znal povezovati ljudi in jih pravilno usmeriti bo nov zmagovalec. In kot uigrana ekipa imate te sposobnosti že razvite, zato boste imeli veliko prednost pred ostalimi, da o sistemiziranem delu, disciplini in vztrajnosti ne govorimo. Seveda ni pomembno samo vodenje tima, temveč predvsem najti pravilne kupce, tiste, ki bodo vaš produkt uporabili. Velikokrat se boste znašli v kakšnih težavah ali boste težko prišli do določene potencialne stranke, zato boste potrebovali različne osebne povezave. Večina uspešnih podjetnikov, je bilo nekoč uspešnih športnikov. Zato je velika verjetnost, da boste v poslovnem svet srečali prav soigralce, zato je pomembno, da se družite tudi s športniki iz sosednjih klubov, pa čeprav imate občutek, da so vam konkurenca, saj so vam lahko v prihodnosti zavezniki. Morda v tem trenutku ne vidite vrednosti športa, vendar s športom si gradite osnove za uspešno življenje. Ne glejte dva meseca naprej, ko ste lahko v prvi ligi, glejte nekaj let naprej.
Fantje so pričeli postavljati različna vprašanja in naenkrat se je med njimi pričel pogovor, tako smo se pogovarjali pozno v noč. Kljub temu, da je bil petek in bi jih večina bila v kakšnem lokalu, so na koncu rekli, da jim to veliko več pomeni, da so se pogovarjali. Tako so dobili uvid, da ni mladost samo obiskovanje lokalov temveč je poudarek na druženju, kjer koli. In tako so začutili, da so prijatelji lahko tudi izven igrišča.
Brezplačna e-knjiga:
Psihologija Marketinga
Kaj smo v resnici storili?
Igralci so izgubili stik med seboj in niso več videli v prihodnost, zakaj vse to počnejo. Nič ni bilo potrebno spreminjati v treningu, le pogovarjati so se morali še o čem drugem, ne samo o njihovi disciplini. Tako smo športu dali neko dodano vrednost in pokazali, da šport ni namenjen samo tekmovanju in zmagi, temveč je del celotnega življenja in druženja.
Na življenje moramo gledati bolj celostno, tako bomo videli, da lahko posamezne segmente med seboj povezujemo, hkrati bomo postali bolj celovite osebnosti. Bolj kot bomo psihološko stabilni, besede problem, težava, več ne bomo poznali.
Velikokrat lahko slišimo, da šport nima meja. In res jih nima, z njim lahko gremo kamorkoli in vse povsod bomo srečevali enako misleče, morda bodo ravno ti v prihodnosti ključni ljudje, ko boste gradili naše podjetje.
Avtor članka: Milan Krajnc, pedagog, podjetnik & krizni vodja
Naučim vas pogledati “nase”, kot na tretjo osebo. Za več informacij ali spoznavno srečanje mi pišite na official@milankrajnc.com
Dinamičen model vodenja
Namen knjige je predstaviti dinamični model vodenja, ki se je v več kot stotih primerih pokazal kot odličen način, kako priti iz poslovne in osebne krize ter kako premagati težave, ne da bi sploh zašli v krizo.