ZNANSTVENO USTVARJANJE

Dynamilogy

Kontakt - Milan Krajnc

Napotki za branje

Knjiga je namenjena razlagi nove znanstvene vede Dynamilogy  zato je veliko primerjav iz vsakdanjega življenja in naravnih pojavov. Hkrati pa se za lažjo primerjavo omenjajo obstoječe vede, ki so v javnosti bolj prepoznane.

Morda v nekaterih delih ni logičnih povezav, zato ne priporočam da berete knjigo po delih v smislu, da berete različne strani, temveč jo berite v zaporedju. Tako se na koncu seštejejo vse informacije v celoto.

Dynamilogy

Ljudje smo »omejeni« s svojim
življenjem na svojo glavo.

To kar se nam dogaja osebno, smo prepričani, da so najhujše stvari na svetu in, da je to cel svet, a hkrati iščemo potrditev iz okolice, ali smo ravnali pravilno ali ne. In tako ljudje zelo »egoistično« delujemo v okolju v katerem živimo.

Če morda za začetek pogledamo primer zdrave hrane. Kaj sploh je zdrava prehrana? Zdrava hrana naj bi bila ekološko pridelana, čim bolj čista. Ampak poglejmo celotni krog pridelave in priprave hrane. Pri tem pa se moramo zavedati, da zato, da pridelamo hrano potrebujemo energijo. Energija ne prenaša sporočil, »sporočila« se prenašajo samo preko materije; saj energija nima spomina, ima pa moč in frekvenco in na ta način vzpodbuja določene informacije v materiji.

Torej če govorimo o ekološki hrani, pomeni, da je pridelana brez umetnih gnojil oz. naj bi bila brez kakršnih koli umetnih vzpodbud. In nato to hrano na nek način spravimo do našega doma, kjer jo doma pripravimo kot znamo. Ta hrana gre direktno v naše telo, zato je pomembno, kako to hrano pripravimo. V kolikor hitimo in pri tem nismo osredotočeni na pripravo hrane, potem v hrani tudi ne bomo vzpodbudili njene hranilne in energetske vrednosti, temveč bomo energijo razpršili oz. celo vzpodbudili v njej kakšno negativno substanco. Primer si poglejmo na točenju vode iz steklenice.  Vzamite prazno steklenico in v njo natočite vodo v en kozarec natočite vodo, tako da steklenico nagnete, v drugega pa tako, da steklenico zavrtite.

Okusili boste, da je voda v kozarcu, kjer ste zavrteli steklenico, veliko bolj mehka. S tem ste namreč vzpodbudili naravni tok in je voda ohranila svojo prvobitno informacijo. V drugem primeru pa ste nad iztokom vode izvedli neko nasilno dejanje.

Enak primer najdemo v odnosih, če se boste do nekoga iskreno in lepo obnašali, bo do vas tudi prijazen, v kolikor boste do njega nasilni, nepošteni, bo enak slej ko prej do vas.  V fiziki najdemo razlago v III. Newtonovem zakonu.

skica dveh drsalcev

Zakon o vzajemnem učinku

Zakon o vzajemnem učinku (tudi 3. Newtonov zakon ali zakon o akciji in reakciji) je fizikalna zakonitost, ki jo je odkril Isaac Newton.

Če prvo telo deluje na drugo telo z neko silo, potem tudi drugo telo deluje na prvo z nasprotno enako silo.

Dynamilogy

Celotni krog

No enako je s hrano, ki si jo pripravimo doma. In če je tako s hrano, ki jo pripravljamo, kako je potem s hrano, ki jo predelamo. Torej s kakšno energijo oz. na kakšen način je nekdo prideloval hrano, pa če tudi je popolnoma brez kemikalij. Pri tem je pomembno, kako pridelovalec živi, kakšen odnos ima do sebe, do okolice in nenazadnje do način predelave hrane. On namreč s svojo energijo, da začetni impulz hrani.

Tukaj pa ne smemo pozabiti na dež, zrak… to pa ne moremo popolnoma očistiti, saj smo vsi del sistema.

Kaj želim s tem pokazati! Da ni pomemben samo en korak ali en proces, temveč celotni krog. Zato je pomemben celostni pristop. In tak odnos, oz. pristop, kot imamo do priprave hrane, katero jemo imamo do sebe, do svojih bližjih, do okolice in potem to energijo, samo na enak način prenašamo naprej in vzpodbujamo nasilje.

Pomemben je pristop, kako se lotimo stvari. Kdaj ponavadi delamo stvari z neko agresijo pri pripravi hrane, ko se nam mudi, ko nas nekdo razjezi… ko ni točno tako, kot smo si zamislili…

Kako pa to naredi narava. Pri naravi vse deluje spontano, vsaj tako zglede. Predvsem pa se to zgodi, ker se vse zgodi v točno določenem zaporedju. Torej če sami pogledamo svoja dejanja, če se na nekaj ne pripravimo dobro in potem nekaj improviziramo ali celo rečemo, saj bomo že… je rezultat vedno nekaj na pol. V naravi pa ni polovičarstva. Če smo že pri prehrani, poglejmo stvari malo širše, kakšni 100 let nazaj in uporabil bom besede dr. Rudolfa Steinerja (več o njem kasneje).

Sodobni problem človeštva je energijsko obubožana, praktično mrtva hrana, ki ni sposobna dajati človeku tiste vitalne sile, ki jo potrebuje za življenje. Temelj biološko-dinamičnega kmetijstva je dojemanje, da živali, rastline in človek predstavljajo celoto, na katero učinkuje celotno vesolje (kozmos) s silami planetov našega osončja in ozvezdij zodiaka. Bolj kot razumemo to medsebojno vpetost in naravne ritme ter znamo te zakonitosti uporabiti v njihovi polnosti, bolj smo sposobni pridelati zdravo in ŽIVO hrano.

Biodinamika ni le sonaravni način kmetovanja, temveč tudi način življenja, življenjska filozofija. Biodinamika se nanaša na delo z energijami, ki ustvarjajo in vzdržujejo življenje. Beseda izhaja iz dveh grških besed; bios = življenje in dinamika = energija.

Zato v biodinamiki kmetija predstavlja organizem, katerega organi so njive, travniki, sadovnjaki, rastline, živali in človek, ki delujejo kot povezana celota. Na kmetiji se tako prideluje hrana, lastna semena za nadaljnjo reprodukcijo, s kolobarjenjem se ohranja naravno ravnovesje in raznovrstnost rastlin, z naravnimi pripravki in preparati ščiti in krepi rastline ter s kompostom trajno oživlja tla.

Dinamiologija

Biodinamika

Sam sem za biodinamiko slišal šele pred 5 letoma, kar je 10 let za tem, kar sem razvil osnove Dinamilogije in bolj, ko sedaj stvari primerjam vidim, da je to skoraj eno in isto. Le da utemeljitelj Biodinamike dr. Rudolf Štajner izhaja iz kmetijstva, kar je osnova preživetja in gre proti zavesti človeka, jaz pa sem začel v poslovnem svetu, kreaciji denarja in šel po enaki poti. Vidim, da prihajam do enakih ugotovitev.

Je pa zanimivo, da se je dr. Rudolf Štajner rodil ravno v času, ko se je tehnološka revolucija začela, ko so ljudje bliskovito skočili vstran od sebe in začeli živeti za druge

Če sedaj potegnem vzporednico s kemikom dr. Fritz Haber, ki je razvil metodo pridobivanja dušika iz zraka in proizvajala amoniak, kar je osnova za umetno gnojilo na področju kmetijstva povzročil tehnološko revolucijo.

Septembra 1913 je pričela delovati prva kemična tovarna s proizvodnjo amoniak po Haberjevem postopku. Še danes s to tehnologijo po vsem svetu proizvedejo več kot sto milijonov ton amoniaka na leto in ga kar štiri petine porabijo za umetna gnojila. V proizvodnem procesu se porabi tudi zelo veliko energije. Za izdelavo amoniaka gre nekje od 3 in 5  odstotkov svetovne proizvodnje naravnega plina oziroma od 1 in 2  odstotka celotne svetovne porabe energije.

Pri tem delamo dvojno škodo, onesnažujemo zemljo in ji jemljemo energijo, ter porabimo veliko energije, ki pa bi jo lahko porabili za veliko drugega.

Brezplačna-e-knjiga- Milan Krajnc

Brezplačna e-knjiga: Psihologija Marketinga

Izpolnite spodnji obrazec in prejmite brezplačno e-knjigo Psihologija marketinga.

Dinamiologija

Osnovni zakon narave

Pokazati, želim, da se umetno gnojilo pridobiva z neke vrste nasiljem nad naravo in potem to nasilno dejanje tudi vrača v naravo in mi te strupe potem jemo, torej izvajamo nasilje sami nad sabo. In takšno je bilo tudi življenje Fritza Habera, ki ni razvijal le metod, kako iz zraka izdelovati eksploziv, ampak je poskušal iznajti tudi učinkovito kemično orožje. Bil je celo tako zagnan, da 22. aprila 1915 osebno nadzoroval prvi preizkus kemičnega orožja na fronti v Belgiji.

Več tisoč jeklenk s smrtonosnim plinom so takrat postavili po frontni črti in jih v koordinirani akciji odprli, tako da je nastal velik rumeno-siv oblak, ki ga je veter počasi nesel na drugo stran fronte, kjer je sejal smrt in povzročil paniko. Haberju se je zdelo, da je bil test novega orožja izjemno uspešen, zato je takoj po vrnitvi v Berlin na svojem domu organiziral zabavo. A njegova žena Clara Immerwahr, ki je bila tudi znanstvenica, moževega navdušenja nad kemičnim bojevanjem nikakor ni mogla sprejeti. Bila je prva ženska, ki je v Nemčiji doktorirala iz kemije, za kar se je morala še posebej truditi. Ker kot ženska ni mogla obiskovati rednega študija, se je morala z vsakim profesorjem posebej dogovoriti, da je lahko kot gostja poslušala njegova predavanja in pisala izpite.

Vseeno je doktorirala z odliko in se nadejala, da bo lahko nadaljevala delo kot raziskovalka. Vendar takratna patriarhalna družba na poročene ženske z otroki, ki bi delovale kot znanstvenice, še ni bila pripravljena. Ker je tudi mož pri prizadevanjih, da bi delovala kot raziskovalka, ni podpiral, je postajala vse bolj depresivna. Preizkus kemičnega orožja na fronti jo je še dodatno prizadel, zato je ponoči, ko so gosti odšli, odšla na vrt in se ustrelila z moževo pištolo. Še živo jo je našel sin, vendar je kmalu za tem umrla. Žal pa niti ženin samomor Haberja ni omajal v namerah, da še naprej razvija nova orožja. Že kmalu po ženini smrti je odšel na rusko fronto, kjer so ponovno preizkusili kemično orožje. Naslednja leta je na svojem inštitutu razvil še nekaj zelo strupenih plinov.

Med njimi tudi Zyklon A, ki naj bi ga uporabljali kot pesticid, a so ga nacisti kasneje preoblikovali v strašljivi Zyklon B, s katerim so pobijali zapornike v plinskih celicah uničevalnih taborišč med holokavstom. Leta 1918 je dobil Nobelovo nagrado za kemijo.

To je bil način delovanja Fritza Habera in njegov princip je zapisan v informaciji umetnega gnojila, ki se prenaša v hrano in to hrano naše generacije jemo že 100 let, tako imamo nasilje že globoko zapisan v DNK in Duši… in če pogledamo, okoli sebe, je v bistvu vsak korak nasilje… zato je čas, da se tega pričnemo osvobajati, vračati k naravi in čiščenju.

Hrana in njena priprava je v bistvu naša največja intima.

Želel sem prikazati, v kako umazanem svetu živimo. In seveda veliko vas reče, ampak Biodinamično predelana hrana je zelo draga! Res je! Ampak, ko se je pridelovala, še okolje ni bilo umazano in toliko, kot je sedaj umazanije, toliko je denarja. Denarja je na svetu preveč, preveč je umazanije, zato je potrebno ponovno uravnotežiti celoten sistem. In ker je veliko dela s čiščenjem se bo ta denar počasi stekel k tistim, ki se ukvarjajo s pridelavo čiste hrane na vseh nivojih, torej z Biodinamiko. To je osnovni zakon narave, vedno moramo biti v ravnotežju.

Opisovati, naravo kot celoto, brez lasnih izkušenj, povezovati stara znanja. Razložiti številko 7

Premium osebno svetovanje - Milan Krajnc
PIŠITE MI

Vas zanima več o dinamiologiji? Pišite mi.

0
    0
    Vaša košarica
    Vaša košarica je praznaTrgovina
    Add to cart