Obdobje samoizolacije se ne bo tako hitro končalo. Kar pomeni, da se bodo naše življenjske navade popolnoma spremenile. Omejeni bomo na nekaj kvadratnih metrov in na določene ljudi.
Morda je celo takšen virus na nek način »dobrodošel«, saj je tempo življenja postal prehiter, enostavno smo popolnoma izgubili kompas, divjali smo s takšno hitrostjo, da več nismo vedeli kdo smo, niti kam gremo. Sedaj pa smo prisiljeni, da se umirimo in ustavimo. Tudi če smo se prej redno ukvarjali s športom, so naša telesa utrujena. Ta utrujenost je skrita v naših celicah.
Zato je pomembno, da se najprej dovolj naspimo in vzpostavimo urnik, ali novo rutino. Namreč najbolj pomembno je, da se ne »razpustimo« a hkrati, da nismo prestrogi do sebe.
Prejmite brezplačni avdio zapis:
Šola osebnostne spremembe.
To je idealen čas, da se posvetimo sebi in raziščemo, kdo smo in kaj si želimo. Kajti življenje po »krizi« bo popolnoma drugačno. Postali bomo bolj osveščeni, bolj se bomo zavedali samega sebe in svojih potreb. Predvsem pa bomo začeli ceniti svoj čas.
Vse kar imamo ob rojstvu podarjeno je čas. In samo od nas je odvisno, kako ga bomo preživeli in s kom ga bomo deli. In manj, ko ga bomo čas posvečali sebi, težje bomo sploh čutili samega sebe.
Pomembno je da v tem trenutku čim bolj izključite zunanje informacije, kot so slabe novice… in se osredotočite nase.
Pomembno je da začnete odkrivati, kaj vam je všeč. In po končani krizi s to »navado« nadaljujete, ko bodo možnosti še večje. Videli, boste, da je odkrivanje samega sebe, predvsem skozi oči, kaj vam je všeč, v čem uživate… da je to zgodba brez mej in tako se boste popolnoma osredotočili nase, na svojo energijo in zunanji svet vas naenkrat ne bo več zanimal.
Kako začeti?
Potem, ko ste se naspali in odpočili. Obdobje umirjanja in počitka traja cca 10 dni, ko rečete sedaj pa moram nekaj začeti delati, če ne se mi bo zmešalo. To je pravi čas, da začnete delati na sebi.
1. Najprej morate poskrbeti za svoje telo. Telo morate jemati, kot stroj. Stroj, ki ga je potrebno redno vzdrževati in mu dovajati energijo. Odkrivati moramo začeti, kaj je našemu telesu všeč. Niso vsi športi za vsakega. Sedaj, ko ste omejeni z gibanjem, lahko to naredite tako, da se seznanite z vajami za raztezanjem telesa in dihalnimi vajami. Tako boste telo naredili pretočno, ne bo več nobenega zastoja energije, kar povzroča slabo počutje. Hkrati pa lahko začnete delati vaje za moč, predvsem hrbtnih in trebušnih mišič.
Telesna kondicija je predvsem pomembna zaradi miselnih procesov, kajti spreminjanje navad, tesnobe, bolečine… vse to so miselni procesi in več, kot imamo kondicije, lažje to prenesemo oz., premagamo.
Miselni procesi so procesi, ki se odvijajo v možganih in možgani za svoje delovanje potrebujejo dovolj kisika in sveže krvi, ki pa jo lahko dobijo samo s telesno vadbo. Zato je pomembno, da ko rečemo, da bomo začeli delati na sebi, začnemo s telesom.
Ko bo krize konec, bomo začeli razmišljati širše in bomo pričeli odkrivati športe, ki so nam všeč. Ni nujno, da se bomo ves čas ukvarjali samo z enim športom, kako se bomo spreminjali mi, tako se bodo spreminjale naše potrebe.
Tukaj je najbolj pomembno, da ves čas poslušate sebe, kaj vam je všeč. Ne ukvarjajte se z določenim športom, ker je to všeč vašim prijateljem, da ne bodo sami; ali da imate slabo vest, ker nekdo teče maraton, vi pa samo 2 x na teden hodite plesne vadbe… pomebno je da je vam všeč.
Tudi glede »goriva« za telo je pomembno, da ne poslušate drugih, kaj je zdravo. Pomembno je, da vsak posameznik je tisto, kar mu je okusno in kaj potrebuje njegovo telo.
Brezplačna e-knjiga:
Psihologija Marketinga
2. Naslednji korak dela na sebi oz. osebnostne rasti je odkrivanje oz. spoznavanje vašega intelekta. Namreč našim možganom moramo dati za razmišljati tudi nekaj drugega, ne to s čimer se cel dan ukvarjamo. Zato ni nič narobe s križankami, videoigricami, študijem umetnosti… samo da imajo še nekaj drugega za razmišljati… najslabše, je gledanje televizije, facebook, twitter… in druga podobna družabna omrežja. Ker potem nekdo drugi razmišlja namesto nas.
3. Naslednji korak je odkrivanje naših čustev. Čustva ne pomeni ljubezen, romantika, umetnost… temveč, kaj nas zabava, kje se počutimo dobro… tako je ljubezen, samo odraz odkrivanja čustev. Čustva so v resnici zabava. Tako moramo začeti delati samo tisto, kar nam je všeč. No, to ne pomeni, da bomo počeli samo eno stvar. Temveč v tistem, kar imamo na voljo in mora biti narejeno, naredimo tako, da nam je všeč. Ne delajte stvari, ker vam je nekdo rekel, da morate tako delate, delajte tako, kot se vam zdi prav in se ob tem zabavate.
4. Zadnji korak odkrivanje vaše osebnosti je odkrivanje vašega notranjega miru. Kaj je tisto, kaj vas pomirja. Poskusite z meditacijo, molitvijo, štrikanjem… meditacije oz. iskanje notranjega miru je v bistvu osredotočenje na eno stvar, tako dolgo, da več ne slišite, kaj se dogaja okoli vas.
In če vse te štiri korake zadovoljite enakomerno v roku deset dni in to redno izvajate. Pomeni, da boste našli ključ do vašega ravnovesja ali drugače povedano do vašega notranjega miru. Namreč notranji mir, ki ga vsi iščejo po vsem svetu, je ves čas v nas, samo vzpostaviti ga moramo. V vrstnem redu, ki sem vam ga opisal, kar vam ne sme vzeti več kot pol ure na dan, boste našli notranji mir.
Vendar čas, ki ga sedaj preživaljate, je namenjen temu, da najprej začnete raziskovati, kdo ste in kaj si sploh želite. Najtežje je namreč začeti. Zato tudi ne pričakujem in ni niti zdravo, da boste že jutri s tem začeli. Začnite z eno aktivnostjo in potem počasi dodajajte. Namreč hitre spremembe so nekaj najslabšega v našem življenju. Zato lahko rečemo, da bo čas osamitve v bistvu čas za pripravo na novo boljše, bolj mirno življenje, ki bo sledilo po krizi.
Čas po krizi bo v resnici naš čas, kar pomeni, da s tem, ko bomo vzpostavili svoj notranji mir, bomo naredili pogoje, da naš potencial, naš diamant, naša vrednost zasije v polni luči.
Zato izkoristimo čas, da se notranje umirimo in bodimo pripravljeni, na čas, ki prihaja. Namreč prava kriza bo nastala šele, ko se bo zdravstvena kriza končala. Zato je pomembno, da se sedaj čim bolj umirimo, da spoznamo sami sebe, da naredimo okoli sebe pas pozitivne energije, tako da se bodo potem na nas »lepile« priložnosti, ki so v skladu z našim potencialom, da bodo prihajali ljudje, s katerimi se bomo dopolnjevali.
V času krize, je najslabše da obtožujemo druge, da iščemo vsemogoče izgovore; sedaj je pomembno da se ozremo vase in poglejmo, kaj lahko največ iz vsega tega naredimo, predvsem na sebi.
Predvsem pomembno, pa je da se začnete pogovarjati z osebami s katerimi živite. Pa ne govoriti o vremenu in o krizi. Temveč o čustvih, kaj čutite, ko nekaj vidite, slišite. Lahko se pogovarjate, kako vas določeni dogodki spominjajo na določene barve, zvoke… pomembno je da se začnemo pogovarjati, kaj v resnici čutimo. Kajti skozi celotno svoje življenje smo samo hiteli in s tem smo svoja primarna čustva popolnoma zatajili. S pogovori in z vzpostavitvijo ravnovesja v sebi, pa primarna čustva ponovno obudimo.
Zato je pomembno, da v sebi ponovno najdemo varnost in tisto zdravo samozavest in se s čustvi odpremo svetu. Temu pravimo, da bomo začeli gledati s srcem.
Avtor članka: Milan Krajnc, pedagog, podjetnik & krizni vodja
Naučim vas pogledati “nase”, kot na tretjo osebo. Za več informacij ali spoznavno srečanje mi pišite na official@milankrajnc.com
Dinamičen model vodenja
Namen knjige je predstaviti dinamični model vodenja, ki se je v več kot stotih primerih pokazal kot odličen način, kako priti iz poslovne in osebne krize ter kako premagati težave, ne da bi sploh zašli v krizo.