Opis
V poslovnem svetu obstajajo številni vrhunski strokovnjaki, med katerimi so tako prodajalci kot računovodje, finančniki, inženirji, informatiki … Mnogi izmed njih se nenehno sprašujejo: »Zakaj mi ne uspe zlesti na vrh korporativne lestvice? Zakaj je uspelo njemu in ne meni? Kaj ima on, česar jaz nimam?«
Najvišji položaji so največkrat prepuščeni strokovnjakom, ki so hkrati odlični pogajalci. Ti si prav s pomočjo odlično razvitih pogajalskih spretnosti in veščin zagotovijo najboljše projekte in napredovanje ter posledično osvojijo najvišje položaje v podjetjih.
Nikakor ne trdim, da strokovno znanje ni pomembno, toda pogajalske veščine so uvrščene med najpomembnejše, da si v življenju priborimo tisto, k čemur stremimo. Čeprav se večina izmed nas ne pogaja za milijone evrov, se pogajamo vsakokrat, ko ne moremo doseči cilja brez sodelovanja drugih.
Mnogi razumejo pogajanja le kot igro besed. Toda pogajanje je veliko več kot le izmenjava besed, saj na proces vplivajo tako osebnost in energija kot tudi odnos, veščine in znanje.
Za čustva, srečo ali celo magijo ni prostora pri uspešnem pogajanju. Kljub temu se večji del pogajalcev pogajanj še vedno loteva po občutku in trenutnem navdihu, zato ni redko, da pogajalci postanejo pretirano čustveni ali pa ne zaznavajo ključnih znakov in kritičnih trenutkov, ki lahko pomenijo preobrat v uspešnosti pogajanj.
»Dobro poznavanje samega sebe in premišljena vsebinska priprava sta ključnega pomena, da samozavestno vstopimo v pogajalski proces in uresničimo svoje cilje.«
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.