Podjetnike bi lahko primerjali z lovci, ki so »nekoč« lovili hrano za svoje družine.
Lovec je zjutraj vzel sulico odšel na lov in to kar je ulovil je njegova družina jedla, približno enako je s podjetniki, le da je njihovo lovišče danes tržišče. Lovci morajo vedno biti dobro izurjeni, še posebej v današnjem času, ko se je lovišče skrčilo, čeprav je plena še vedno dovolj, vendar je potrebno biti hitrejši, močnejši in iznajdljivejši. Zato se morajo podjetniki vedno bolj uriti.
Danes je zmagovalec tisti, ki je v najboljši psihofizični kondiciji.
Podjetniki v preteklosti niso veliko dajali na osebnostni razvoj, temveč so izključno razvijali posel. Danes dobra poslovna ideja in produkt ne pomagata, če potencialni investitorji, kupci, tega ne vidijo celostno, skupaj s tistim, ki to predstavlja. Če ne vidijo skladnostni in prepričanja v tistem, ki to predstavlja, je zelo mala verjetnost, da bodo to kupili. Skladnost ni mišljena samo »verjeti v idejo«, temveč predvsem izgled tistega, ki to predstavlja. Ne govorim o obleki in pričeski, govorim o izrazu na obrazu. Oči in obraz morata izražati stabilnost, umirjenost a hkrati navdušenje in prepričanje v produkt. Tega se ne da naučiti, to enostavno imamo v sebi… vendar umetnost tega je, da to znamo pokazati in tudi vzdrževati. Ker pa vse to izhaja iz nas, pomeni, da moramo prvo vzdrževati sebe.
Danes je v poslovnem svetu najpomembneje, da imamo »prostor v svoji glavi«, prost za presojo, kreativnost in bistro razmišljanje.
Ali tako kot rečejo, če smo že prisotni na sestanku, bodimo še prisebni. V vsej množici informacij se je zelo težko osredotočiti na določeno informacijo, vendar tukaj ne moremo imeti izgovora, da drugače ne gre, ali da smo preobremenjeni, temveč, moramo sami za to poskrbeti, da bomo lahko vedno ob prisotnosti, tudi prisebni.
Prejmite brezplačni avdio zapis:
Šola osebnostne spremembe.
To, da nismo vedno »prisebni«, so v nas krive psihološke smeti, ki se nabirajo v naši podzavesti, kadar hranimo v sebi nepotrebne informacije ali pa se ukvarjamo s stvarmi, ki niso nujno potrebne.
To si lahko predstavljamo, kot arhiv v katerem dokumente odlagamo, tam kjer je prostor. Hkrati pa te dokumente dnevno potrebuje nekdo drug in potem neprestano preklada in izgubi ure in ure, da najde prave… približno tako si lahko predstavljate našo podzavest.
Zato je pomembno, da vzpostavimo reden pretok informacij. V svojem življenju se namreč prevečkrat ustavimo oz. zastanemo, in tako se pričnejo nabirati »smeti«. To si lahko predstavljamo kot tok potoka, ko potok teče, je bister in piten, ko se zajezi, postane mlaka, ki s časom dobiva slab vonj in okus, če predolgo stoji, pa že pošteno smrdi. In takšno je naše življenje, če se ne premaknemo iz mesta, bomo čez nekaj časa…
Zato je pomembno, da smo v življenju ves čas v gibanju. Poskrbeti moramo za svoje telo, intelekt, čustva in kot pravijo dušo.
Kadar podjetniki razvijamo idejo, neprestano delujemo znotraj sebe. Na svoje želje in telesne potrebe pa skoraj pozabimo. Posledica tega je stres, ki pripelje do slabšega poslovnega in finančnega stanja, osebnostne krize in na koncu bolezni.
Podjetniki moramo v nekem določenem času »stopiti ven« iz problemov, ki jih rešujemo, v nasprotnem primeru smo del problema in jih nikoli ne rešimo, kvečjemu jih samo povečamo. Najboljša rešitev za »stopiti iz problema« je telesna aktivnost, ki pa mora biti zelo dinamična.
Najprej se s podjetnikom ugotovi, katere vadbe lahko počne oz. če so glede na njegovo fizično konstitucije kakšne škodljive in nato postopoma prične z aktivnosti, torej kombinacijo npr. hojo v klanec, kolesom in tenisom ali plavanjem, tekom in badmintonom, vse v obdobju enega tedna.
Same telesne aktivnosti so zelo različne, glede na posameznika, okolje in vrsto dela. Nikoli pa z samo vadbo ne smemo pretiravati oz. čez noč pričeti drugačen način življenja.
Če opišem primer znanega podjetnika, ki je do sedaj večina časa preživel v svoji pisarni in v avtomobilu, vmes pa si je ustvaril družino. Čez dve leti je ugotovil, da njegova družina ni zadovoljna z odnosom oz. z njim, ker preveč časa posveča delu in kadar je doma je predvsem utrujen.
Ker sem v podjetju že delal na spremembi komunikacije in vodenja, mi je zaupal tudi svojo osebno težavo. Zelo hitro sva skupaj ugotovila, da mu predvsem primanjkuje fizične kondicije in psihološke zbranosti. Skupaj sva se odločila, da spremeniva njegov način življenja.
Ker se do sedaj ni ukvarjal z nobenim športom, še hoja po stopnicah mu je bila naporna, sva pričela postopoma. Enako sva storila s prehrano, saj mu je bilo pomembno da je dobro, ne glede na vsebino. Tudi prehrane nisva mogla spremeniti čez noč. Odločila sva se za postopno spremembo. Najprej mu je njegova poslovna sekretarka na mizo nastavila skledo sadja, katerega je pričel postopoma jesti ter vrč vode, saj do sedaj sploh ni pil vode.
Dvakrat na teden je zjutraj naredil 20 trebušnih vaj in 10 sklec. Spremembe so morale biti skoraj neopazne, vendar so mu morale zlesti počasi pod kožo. Danes, po 10 mesecih gre sam 2 x na teden na Šmarno goro, 1 x na teden s prijatelji igra tenis in v njegovem življenju, skorajda ni več mesa, alkohola, cigaret… predvsem pa je dovolj spanca. Tako mi je že po 5 mesecih sodelovanja dejal, da se z ženo odlično razumeta, in da mu je družina postala več kot podjetje.
Brezplačna e-knjiga:
Psihologija Marketinga
Spremembe so bile minimalne in so se stopnjevale. Nič se ni zgodilo na silo, tako da ni bilo nobenega upiranja. In ravno v slednjem naredimo največjo napako, ko želimo čez noč shujšati, dobiti mišice… nič ne gre čez noč. Bolj ko bomo stopali počasi, hitreje bomo prišli do cilja.
Avtor članka: Milan Krajnc, pedagog, podjetnik & krizni vodja
Naučim vas pogledati “nase”, kot na tretjo osebo. Za več informacij ali spoznavno srečanje mi pišite na official@milankrajnc.com
Dinamičen model vodenja
Namen knjige je predstaviti dinamični model vodenja, ki se je v več kot stotih primerih pokazal kot odličen način, kako priti iz poslovne in osebne krize ter kako premagati težave, ne da bi sploh zašli v krizo.